logo Urzędu Gminy Doruchów
Powróć do: Gmina Doruchów

Położenie

Doruchów jest jedną z gmin powiatu ostrzeszowskiego w województwie wielkopolskim. Leży na wydmach polodowcowych w środkowej części niecki nazwanej Niecką Doruchowską. Wchodzi ona 1/5 w skład Kotliny Grabowskiej, która obejmuje lewy – rozpoczynający się w okolicy Wyszanowa i prawy, od Bolesławca – bieg środkowej Prosny. Kotlinę Grabowską od północy zamykają Wzgórza Godzieskie, na zachodzie – Wzgórza Ostrzeszowskie, a na wschodzie dział wodny Prosny i Warty. Leży w odległości ok. 10 km od Ostrzeszowa, przy drodze Kępno – Grabów/n Prosną. W tutejszych lasach rośnie duża liczba grzybów.
W okolicach Doruchowa żyje bocian czarny, remiz oraz rośliny: długosz królewski, widłak goździsty i zimoziół północny podlegające ochronie.W Pieczyskach usytuowany jest rezerwat przyrody siedlisko unikatowych roślin.

Gmina Doruchów liczy 639 gospodarstw rolnych. Przeważają gospodarstwa małe do 10 ha. W ogólnej powierzchni zasiewów dominuje uprawa zbóż i ziemniaków.Dominująca jest hodowla drobiu i trzody chlewnej. O zdrowie mieszkańców dba Niepubliczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a leki nabywają oni w znajdującej się w Doruchowie aptece. Gmina jest w pelni zwodociągowania i stelefonizowana. Ścieki komunalne odprowadzane są do własnej oczyszczalni ścieków. Organizacją, która była i jest bardzo mocno związana z życiem mieszkańców gminy jest Ochotnicza Straż Pożarna. Wszystkie wioski maja dobrze funkcjonujące OSP.

W Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym jest jednostka OSP Doruchów wyposażona w sprzęt ratowniczo-gaśniczy między innymi w nowoczesny samochód Man.

Położenie najprawdopodobniej zadecydowało także o wybudowaniu kościoła i założeniu parafii w tej miejscowości.