Zespół Folklorystyczny "Doruchowianie" powstał 1985r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Doruchowie.
Pierwszym kierownikiem zespołu była pani Mariola Mazur (1985r. – 1991r.). W okresie do 1991r. do 1996r. zespołem kierował pan Jerzy Kosik. Później w latach 1996 – 2007 zespołem kierowała pani Stanisława Czabańska. Od 2008r. do czerwca 2021r. kierownikiem zespołu była pani Jadwiga Kosik. Od lipca 2021r. stery zespołu przejęła pani Sara Rainer. Szefem kapeli od 1997r. do dzisiaj jest pan Zenon Dymarski. W sumie od początku istnienia zespołu „Doruchowianie” występowało w nim ok. 160 osób dorosłych, a w niektórych występach udział brały dzieci i młodzież.
Doruchowianie oprócz repertuaru śpiewaczego z dużym powodzeniem
prezentowali widowiska obrzędowe i okolicznościowe.
Były to:
W swojej 35 -letniej działalności zespół występował we wszystkich gminach powiatu ostrzeszowskiego. Uczestniczył w wielu imprezach kulturalnych w województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim i lubelskim. Staranny dobór repertuaru piosenek, pieśni, przyśpiewek i ballad , oraz wiernie odtworzony strój z naszego regionu spowodował, że Doruchowianie mają w swoim dorobku wiele dyplomów i nagród. Corocznie zespół uczestniczy w imprezach folklorystycznych, takich jak Estrady i Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej. Uczestniczył w Międzywojewódzkich Sejmikach Teatrów Wiejskich w Bukówcu Górnym. Występowali na wojewódzkich przeglądach zespołów folklorystycznych, oraz trzy razy reprezentowali Wielkopolskę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
Ważniejsze Nagrody i wyróżnienia:
- I miejsce podczas Biesiady Folkloru Ziemi kaliskiej w kategorii śpiewaczej dla zespołu i I miejsce w kat. Soliści dla Weroniki Kosik (1994r.)
- Wyróżnienie na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej (1996 , 1998r, 2012, 2014.)
- Wyróżnienie i nagroda rzeczowa na Międzywojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych (konińskie, sieradzkie, kaliskie 1997r.)
- wyróżnienie Przew. Rady Kultury przy Min. Kultury na Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Pod Ślężą Śpiewanie” (1997r.)
- Złota Maska przyznana przez Burmistrza i Radę Powiatu Ostrzeszów (2000r.)
- Dyplom uznania i nagroda rzeczowa przyznana przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu (2000r.)
- Puchary i Dyplomy uznania Wójta Gminy Doruchów(1995r.,1998r.,2000r.)
- Medal Działacza Kultury przyznany przez Burmistrza i Radę Powiatu Ostrzeszów (2000r.)
- Puchar Wójta Gminy Baranów (2002r.)
- Puchar Wójta Gminy Baranów (2003r.)
- Bukowiec Górny (2003r.)
- Bukowiec Górny (2004r.) - I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów „Złoty Wiek” Trzemeszno 2005 - I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych, Nagroda Departamentu Kultury i Sztuki Urzędu Marszałkowskiego – Kępno 2005 - Puchar Starosty Kępińskiego – w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych 2005 - Statuetka „Zasłużony dla Gminy Doruchów „ 2013 - Dyplom Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za aktywną i wszechstronną działalność na rzecz rozwoju artystycznego mieszkańców Powiatu Ostrzeszowskiego i Ziemi Wielkopolskiej. - Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej. - Listy gratulacyjne od poseł Bożeny Henczyca. Obecny skład zespołu: Sara Rainer, Maria Matysik, Anna Wojtasik, Maria Pawlak, Anna Wojtasik, Mariola i Agata Tomak, Zenon Dymarski, Henryk Jagielski i Sławomir Nowak. Indywidualnie jako solista ludowy GOK występuje Lech Owczarek. W 2018r na Biesiadzie Folkoloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach „Doruchowianie” zdobyli : III miejsce wśród zespołów Śpiewaczych, I miejsce wśród zespołów śpiewaczych / grupa męska/ I miejsce wśród solistów śpiewaków – Lech Owczarek. Dwa ostatnie zespoły zakwalifikowały się do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych do Kazimierzu nad Wisłą / Lech Owczarek po raz drugi/
2017 rok – Lech Owczarek
- III miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
-I miejsce na festiwalu w Kaliszu „Melodie Stamtąd”
-I miejsce na Wielkopolskim Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Dziekanowicach
- 2019 r „Doruchowianie” / grupa męska/ I miejsce na Festiwalu w Kaliszu „Melodie Stamtąd”
- 2019 „Doruchowianie” / grupa męska/ II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą
2020r – I miejsce w Biesiadzie Folkloru Ziemi kaliskiej w kategorii zespołów śpiewaczych „Doruchowianie” grupa męska
I miejsce - Lech Owczarek w kategorii solistów w Biesiadzie Folkloru Ziemi kaliskiej.
2021 r – Lech Owczarek zdobył III miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
- Lech Owczarek – I miejsce na festiwalu ludowym w Szamotułach.
- Lech Owczarek – I miejsce na Festiwalu w Kaliszu „Melodie Stamtąd”
- „Doruchowianie” grupa żeńska – Wyróżnienie na Festiwalu „Melodie Stamtąd”
Zespół Folklorystyczny "Doruchowianie"Zespół Folklorystyczny "Doruchowianie" powstał 1985r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Doruchowie. Pierwszym kierownikiem zespołu była pani Mariola Mazur (1985r. – 1991r.). W okresie do 1991r. do 1996r. zespołem kierował pan Jerzy Kosik. Później w latach 1996 – 2007 zespołem kierowała pani Stanisława Czabańska. Od 2008r. do czerwca 2021r. kierownikiem zespołu była pani Jadwiga Kosik. Od lipca 2021r. stery zespołu przejęła pani Sara Rainer. Szefem kapeli od 1997r. do dzisiaj jest pan Zenon Dymarski. W sumie od początku istnienia zespołu „Doruchowianie” występowało w nim ok. 160 osób dorosłych, a w niektórych występach udział brały dzieci i młodzież.